Jednym z popularniejszych leków wykrztuśnych na rynku jest fluimucil, czyli preparat zawierający acetylocysteinę. Leki wykrztuśne, zwane też lekami mukolitycznymi działają w oparciu o ułatwienie uwodnienia wydzieliny w drogach oddechowych, co tym samym istotnie ułatwia jej usuwanie i wykrztuszenie. Ma to znaczenie w przewlekłych, ostrych stanach zapalnych oskrzeli oraz np. w mukowiscydozie, której towarzyszy produkcja dużych ilości bardzo trudnego do usunięcia śluzu.
Jaka substancja znajduje się w preparacie Fluimucil?
W preparacie Fluimucil znajduje się N-acetylocysteina. Jest to związek, który powoduje rozerwanie wiązań siarczkowych w cząsteczkach śluzu, co doprowadza do zmiany struktury wydzieliny i tym samym ułatwia jej uwodnienie i usunięcie z dróg oddechowych. Acetylocysteina poprawia również ruch rzęsek nabłonka oddechowego, co zwiększa efektywność usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Ciekawostką jest fakt, iż acetylocysteina używana jest również jako lek w leczeniu zatrucia paracetamolem, poprzez zdolność do unieszkodliwiania i wspomagania metabolizowania pochodnych paracetamolu o toksycznym działaniu.
Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania preparatu Fluimucil?
Na pewno przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych warto skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z astmą, niewydolnością oddechową, chorobą wrzodową. U astmatyków składniki preparatu Fluimucil doprowadzić może do skurczu oskrzeli i zaostrzenia obturacji. Trzeba o tym pamiętać i ostrożnie podejść do stosowania tego preparatu. Warto wybrać tego rodzaju rozwiązania.