O wellbeingu mówi się ostatnio coraz częściej. Tylko co właściwie skrywa się pod jego terminem? Czym jest wellbeing i dlaczego warto zadbać o niego w miejscu pracy? Odpowiadamy!
Co to takiego?
Wellbeing to angielskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza dobrostan, czyli po prostu sytuacje, w których czujemy się komfortowo. Koncepcja wellbeing stanowi kompleksowe podejście do człowieka oraz robienie wszystkiego, by zaspokoić jego potrzeby i to zarówno na sferze fizycznej, jak i psychicznej.
Najczęściej dotyczy to zapewnienia poczucia bezpieczeństwa oraz zadowolenia z życia, ale nie tylko. Wellbeing to także dokładnie starań, by zapewnić szczęście i dobre zdrowie, czy kształtować odporność psychiczną. Na dobrostan wpływa również realizowanie własnego potencjału, czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Więcej na Bloomify.app
Dlaczego warto o niego zadbać?
Jeszcze kilka lat temu pracodawcy wychodzi z założenia, że wystarczy stworzyć odpowiednie warunki do pracy i zapewnić stosowne wynagrodzenie, by wpłynąć na poziom zadowolenia pracowników. Z biegiem czasu jednak postrzeganie szczęścia i satysfakcji pracowników zupełnie się zmieniło, bo dostrzeżono, że wpływa na nie o wiele więcej aspektów i każdy, kto chce, by jego biznes odnosił sukcesy, musi zadbać o wellbeing w pracy. To właśnie poprzez wdrożenie odpowiednich działań można zapewnić wymierne korzyści nie tylko dla pracowników, ale także dla swojego przedsiębiorstwa.
Nie powinno nas to za bardzo dziwić, ponieważ jeśli pracownicy z radością wykonują swoje obowiązki, to obniża się u nich poziom stresy, mają lepszy kontakt z kolegami i koleżankami z pracy, a to przekłada się na lepszy poziom życzliwości. Nie sposób pominąć też, że wellbeing dla firm może oznaczać też łatwiejsze budowanie poczucia wspólnoty, czy większe zaangażowanie w podnoszenie renomy danego przedsiębiorstwa na rynku. Nie można pominąć także tego, że to zachowanie dobrostanu w firmie sprawia, że pracownicy cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Powinno być to ważne dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ otyłość, chroniczny stres, depresja oraz wypalenie zawodowe są chorobami, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników. Każdy powinien dokładać starań, by im zapobiec, a uda się to tylko poprzez zmianę nawyków i koncepcja wellbeing sprawdza się tutaj świetnie. Dlatego jeśli do tej pory nie została wykorzystana w firmie, to najwyższa pora to zmienić.