Krav maga dla początkujących – czy to dobre rozwiązanie?


Rozpoczynając naszą przygodę ze sztukami walki, zastanawiamy się, czy krav maga dla początkujących to dobry pomysł? Wśród tylu różnych dostępnych form sztuk walki, kursów samoobrony, czy ogólnie technik obrony krav maga wyróżnia się na tle innych kilkoma szczegółami. Krav maga podobnie jak rosyjska Samba (i kilka innych) nie jest sztuką walki, a systemem samoobrony. Oznacza to, że podstawą tej techniki jest skuteczność, a forma, filozofia jest na drugim albo i trzecim miejscu.

Rys historyczny

Wybierając się na kurs krav maga dla początkujących, warto poznać rys historyczny. Ułatwi to zrozumienie, czym różni się system walki, samoobrony od sztuk walki. Historia zaczyna się w latach 30 dwudziestego wieku, w dopiero co zjednoczonej Czechosłowacji. Rosnące zagrożenie ze strony Nazistów spowodował potrzebę stworzenie skutecznego narzędzie, które pozwoliłoby na skuteczną ochronę Żydowskiej diaspory przed zagrożeniem ze strony okupujących Czechy Nazistów. Kolejnym etapem był powstanie Izraela. Nowo powstałe państwo otoczone ze wszystkich stron przez wrogów pilnie potrzebował łatwej do nauki i wdrożenia techniki walki.

Dlaczego system, a nie sztuka?

Krav maga dla początkujących jest nauką systemu wali, a nie nauką sztuki walki. Oznacza to, że początkujący będzie uczył się skutecznych technik, które nie są może zbyt efektowne, ale są efektywne. Idea systemu opiera się na wykorzystaniu naturalnych odruchów do obrony. Skupia się na szybkim uzyskaniu efektów, które pozwolą na uniknięcie sytuacji zagrożenia, a gdy się nie uda możliwie szybkim zakończeniu konfliktu. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Krav maga dla początkujących to dobre rozwiązanie, bo podobnie jak sztuki walki rozwija umysł i ciało. Buduje tężyznę fizyczną i pewność siebie. W przeciwieństwie jednak do sztuk walki skupia się na tym, by możliwie efektywnie wykorzystać swoje możliwości. Dodatkowo uczy, że zwarto unikać niepotrzebnych i potencjalnie konfliktowych sytuacji.