Jaka jest różnica między okiem zdrowym a tym krótkowzrocznym?

Blue tinted disposable plastic contact lens on a finger for corrective vision

Wizyta u okulisty zwykle ma miejsce z powodu jakiegoś problemu ze wzrokiem. Być może masz problemy z wyraźnym widzeniem podczas jazdy nocą, może potrzebujesz okularów, a może syn lub córka niedowidzą co jest napisane na tablicy w klasie. Ten ostatni przypadek to krótkowzroczność – czyli wada, która pozwala wyraźnie widzieć rzeczy z bliska, ale równocześnie niesie problemy z widzeniem rzeczy z daleka.

Jak działa oko nie cierpiące z powodu krótkowzroczności?

Aby zrozumieć krótkowzroczność, najpierw należy zrozumieć normalne oko i to jak działa, aby można było dobrze widzieć. Kiedy światło dociera do oka przez ciemny czarny otwór oka zwany źrenicą, promienie świetlne są w rzeczywistości zginane przez dwie potężne struktury oka. Pierwszą z nich jest przezroczysta zewnętrzna osłona oka zwana rogówką, ponieważ promienie światła przechodzą dalej do oka, są one dalej zginane przez soczewkę międzyokularową, dzięki czemu wszystkie promienie światła łączą się, tworząc idealny punkt ogniskowy na siatkówce.

Więcej na temat krótkowzroczności dowiesz się na: https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-krotkowzrocznosc-objawy-i-leczenie/

Co krótkowzroczność robi z okiem?

Krótkowzroczność jest spowodowana jednym z kilku czynników lub kombinacją wszystkich trzech. Pierwszy: rogówka może mieć zbyt dużą krzywiznę, drugi: soczewka międzygałkowa może być zbyt gruba lub trzeci: długość oka mierzona od siatkówki do tylnej części soczewki międzygałkowej może być zbyt duża. Te warunki powodują, że światło skupia się przed siatkówką, a nie bezpośrednio na siatkówce. Krótkowzroczność jest zwykle dziedziczona, a według wielu źródeł dziecko będzie z większą prawdopodobnością krótkowzroczne, jeśli jedno z obojga rodziców również ma tą wadę.