Jak chronić dziecko przed zagrożeniami w internecie?


Wirtualna rzeczywistość, mimo swoich wielu wartości, niesie wiele zagrożeń, których mogą nie uświadamiać sobie dzieci oraz spragnieni nowych kontaktów nastolatkowie. Jakie zagrożenia w internecie czyhają na dzieci?

Masz wiadomość

Pełna wdzięku, romantyczna komedia z Meg Ryan oraz Tomem Hanksem „Masz wiadomość” niestety nie jest codziennością, na jaką mogą liczyć dzieci i nastolatki w internecie. Bardzo często zagrożenia w internecie, jakich doświadczają młodzi ludzie wiążą się z poznawaniem nowych znajomych w sieci.

Profile społecznościowe są pełne zwierzeń młodych ludzi. Są miejscem, gdzie dzieci oraz młodzież zawierają nowe znajomości, czy poznają osoby, które zaczynają darzyć uczuciem. Niestety miłość, jak w klasycznym już filmie „Masz wiadomość”, nie zdarza się zawsze.

Zagrożenia w internecie, które mogą dotknąć dziecko, to przede wszystkim skierowanie zaufania ku niewłaściwym osobom. Dzieci mogą stać się ofiarami molestowania seksualnego, wyłudzeń, czy cyberprzemocy.

Kontrola nad treścią

Zagrożenia w internecie, z którymi również bardzo często możemy się spotkać, to nieodpowiednie treści. Wulgaryzmy, agresja, pornografia, treści rasistowskie, ksenofobiczne czy dyskryminujące również krążą w internecie i docierają do dzieci.

Chcąc zachować kontrolę nad treścią, która dociera do dziecka, warto założyć programy filtrujące, czy blokadę rodzicielską. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic może mieć pewność, że nieodpowiednie treści nie dotrą do dziecka.