Dlaczego rusztowania są niezbędne na budowach?

rusztowania

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział jak robotnicy pracują na wysokościach – chodzi oczywiście o remont budynków czy też wymianę dachu. Wtedy praktycznie zawsze używane są rusztowania. Umożliwiają one wejście na odpowiednią wysokość w kontrolowany i bezpieczny sposób.

O czym trzeba pamiętać?

Jeśli ktoś z nas posiada swoją własną firmę, w której na co dzień korzysta się z rusztowań to zapewne wie o tym, że wymagają one przeglądów. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób, które wchodzą na rusztowania oraz tych, które znajdują się w ich obrębie. Przede wszystkim są to przeglądy codzienne. Tutaj taki przegląd powinny przeprowadzać osoby na co dzień korzystające z rusztowania. Sprawdza się w głównej mierze czy nie ma na nim żadnych uszkodzeń czy odkształceń oraz to czy przewody elektryczne są dobrze zamocowane. W dodatku rusztowania powinny być poddawane przeglądom dekadowym, czyli co 10 dni. Podczas takiego przeglądu sprawdzane jest najczęściej przez kierownika budowy czy konstrukcja rusztowania nie jest zmieniona co mogłoby stanowić zagrożenie. Zostaje jeszcze przegląd doraźny rusztowania, a ten z kolei przeprowadza się wtedy, gdy była przerwa w jego użytkowaniu dłuższa niż 2 tygodnie czy też w przypadku silnego wiatru.

Czy potrzebny jest jakiś sprzęt?

Warto wiedzieć o tym, że zawsze każda osoba, która wchodzi na rusztowanie powinna posiadać kask. Jest to niezwykle ważne, aby głowa danej osoby była odpowiednio chroniona przed ewentualnymi niebezpieczeństwami – tak naprawdę nigdy nie wiadomo czy z góry np. coś nie spadnie. Oczywiście może dojść również do sytuacji, w której spadnie sam pracownik, a wtedy rola kasku jest wręcz niezastąpiona. W przypadku, gdy dane osoby zajmują się np. wymianą czy naprawą dachów to wchodząc na rusztowanie bardzo często stosowane są specjalne pasy, dzięki którym zminimalizuje się ryzyko upadku z wysokości. Jak zatem widać odpowiedni sprzęt do pracy na rusztowaniu jest w zasadzie niezbędny.