Złota biżuteria- jaką próbę i jaki rodzaj wybrać?

Złota biżuteria od tysięcy lat cieszy się olbrzymią popularnością. Ozdoby z tego cenionego surowca oraz inne przedmioty wykryte w grobowcach Sumerów pochodzą z ok. 3000 roku p.n.e. Ten metal szlachetny od zawsze był symbolem bogactwa ziemskiego. Choć mamy inną erę, żyjemy w nowej epoce i jesteśmy innymi ludźmi, wciąż chętnie sięgamy po złote wyroby, coraz częściej szukając ich w sieci. W sklepach internetowych przy wyrobie często znajduje się tajemnicza liczba, np. złote naszyjniki 585. Możemy również się spotkać się z pojęciami czerwonego, żółtego czy białego złota. Co to oznacza i jakie ma dla nas znaczenie?

Próba złota – co to właściwie jest?

Próba określa zawartość złota w stopie. Czyste złoto, ze względu na swoje właściwości, nie nadaje się do wyrobu biżuterii. Jest zbyt miękkie, łatwo ulega uszkodzeniom, odkształceniom i zarysowaniom. Dlatego w celu wzmocnienia złota, stosuje się różne domieszki twardszych metali. W jubilerstwie najpopularniejsze próby to:

  • Próba 333 – oznacza 33,3 % czystego złota. Biżuteria z takiego stopu będzie najtańsza, ale i najtwardsza. Charakteryzuje się dużą odpornością na odkształcenia. Niestety, szybko śniedzieje.
  • Próba 585 – zawartość złota wynosi 58,5%. Za sprawą stosunkowo wysokiej ilości złota oraz dobrych właściwości fizycznych stała się najpopularniejszą i najchętniej kupowaną próbą złota na całym świecie.
  • Próba 750 – czyste złoto to aż 75%. Biżuterię tej próby można potraktować jako inwestycję. Jej cena na rynku jest wysoka. Jest również bardzo krucha, dlatego bardziej od codziennego noszenia nadaje się do podziwiania.

Rodzaje złota

A gdyby tak te złote naszyjniki 585 były jeszcze żółte, czerwone lub białe? Wiadomo już, że złoto jest stopem z innymi metalami. I to właśnie od dodanej domieszki zależy, jaki będzie kolor biżuterii. Za sprawą dodatku miedzi możemy cieszyć się różowym złotem. Klasyczne żółte powstaje dzięki udziałowi cynku lub srebra. Cieszące się ostatnio olbrzymią popularnością białe złoto, można uzyskać przy pomocy srebra, niklu, platyny lub palladu.