Niezapłacone należności – zająć się windykacją samemu czy wynająć profesjonalistów?

Jeśli Twoja firma handluje towarami i / lub usługami, często możesz mieć do czynienia z niezapłaconymi fakturami. Chociaż być może udało Ci się kilkakrotnie samodzielnie odzyskać swoje pieniądze, czasami będziesz musiał poprosić specjalistę o pomoc i zatrudnić firmę windykacyjną, która wie dokładnie na czym polega profesjonalna windykacja należności i robi to szybko i zgodnie z prawem.

Czy windykacja należności jest zarezerwowana wyłącznie dla większych firm?

W rzeczywistości, jeśli uważasz, że Twoja firma nie jest jeszcze na tyle duża, by pozwolić sobie na zatrudnienie specjalisty ds. windykacji gotówki, stracisz tylko czas, pieniądze i cierpliwość, zajmując się samodzielnie zaległymi rachunkami. Badania pokazują, że koszt alternatywny spowodowany opóźnieniami w płatnościach może wpłynąć na rentowność firmy nawet przez 5 lat! Dlatego właśnie nawet, jeśli chodzi o małą firmę nie ma co sobie odmawiać skorzystania z takiej możliwości.

Z drugiej strony agencja windykacyjna koncentruje się wyłącznie na windykacji Twoich spóźnionych rachunków i zawsze będzie skuteczniejsza w przypadku dłużników niż rozmowy telefoniczne i automatyczne wiadomości e-mail z przypomnieniem. Twoi klienci będą wiedzieć, że „ich czas się skończył” i zapłacą rachunki.

O czym pamiętać przed zatrudnieniem firmy windykacyjnej?

Nie czekaj, aż będziesz miał problem z zatrudnieniem agencji, aż będzie potrzebna windykacja należności. Miej kogoś pod ręką już wcześniej. Czas jest niezwykle cenny i nie chcesz tracić czasu na szukanie informacji o firmie windykacyjnej, gdy Twoje faktury są coraz dłużej przeterminowane. Potrzebujesz tych pieniędzy do płacenia dostawcom, pensji pracowników lub do inwestowania w swoją firmę.

Co więcej, jeśli zbiórka zostanie rozpoczęta w odpowiednim czasie, szanse na sukces mogą być znacznie zwiększone. Warto też skupić się na lokalnych agencjach, bo firmy windykacyjne w pobliżu Twoich dłużników będą miały głębszą wiedzę na temat lokalnych zachowań i zawsze będą skuteczniejsze. Oczywiście ważne jest też wcześniejsze sprawdzenie opinii.