Najważniejsze informacje dotyczące diety ketonowej

O różnych modnych dietach można co chwilę przeczytać sprzeczne informacje. Sporo użytkowników jest zadowolonych z efektów, inni natomiast narzekają na skutki uboczne. Na czym polega dieta ketonowa i czy o niej również są takie podzielone zdania?

Dieta ketonowa

Dieta ketonowa to dieta opierające się na małej podaży węglowodanów w codziennym jadłospisie. Należy je zatem mocno zredukować na rzecz tłuszczów, na których w dużej mierze opiera się właśnie ten rodzaj diety. Dochodzi wtedy do sytuacji ketozy, kiedy to organizm zaczyna spalać też tłuszcz nagromadzony już wcześniej, zmagazynowany na przykład w postaci oponki na brzuchu. Ta dieta jest zatem często podejmowane przez osoby chcące schudnąć skutecznie w stosunkowo krótkim czasie.

Przepisy na diecie ketonowej

Mocno ograniczenie węglowodanów na rzecz tłuszczu oznacza, że w przepisach pojawiają się składniki takie jak mięso, w tym również tłuste ryby, masło, oliwa z oliwek. Przede wszystkim można spożywać około 25% białka, pochodzącego między innymi z nabiału. Można zjadać również nieduże porcje owoców lub warzyw, jako dodatek na przykład do dania głównego na obiad. Tą dietę stosuje się zarówno jako dietę odchudzające, ale też jako dietę leczniczą. Należy natomiast wszystko to skonsultować z lekarzem, a wcześniej wykonać między innymi badania poziomu cholesterolu. Warto obserwować swój organizm oraz swoje samopoczucie na tej diecie. Szczególnie na początku może być trudno, bo przejście na tą dietę niejednokrotnie łączy się z utratą energii, bólem głowy oraz ogólnym złym samopoczuciem.