Jaki zagrożenia czyhają na dzieci w internecie?


Dzieci w internecie spędzają bardzo dużo czasu i czy to się rodzicom podoba, czy nie tak wygląda dzisiejsza rzeczywistość. Wyeliminowanie wirtualnego świata z życia naszych dzieci jest niemożliwe i nie byłoby chyba dla nich korzystne, co nie znaczy, że rodzice nie powinni uświadomić dzieci, jakie zagrożenia w internecie na nich czyhają.

Internet jest pełen wiedzy i ciekawej rzeczywistości wirtualnej, ale istnieją również zagrożenia w internecie, przed którymi musimy chronić dzieci. Jakie zagrożenia w internecie mogą grozić dziecku?

Nieodpowiednie treści


Jednym z najbardziej powszednich zagrożeń, jakie niesie ze sobą wirtualna rzeczywistość są nieodpowiednie treści, z jakimi może spotkać się dziecko. Pornografia, wulgaryzmy, przemoc, czy materiały dyskryminujące bardzo często pojawiają się w internecie.

Rodzice często nie mają świadomości, z jakimi treściami spotyka się dziecko. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest założenie blokady rodzicielskiej oraz programów filtrujących, które pomogą kontrolować to, co dociera do dziecka.

Internetowa znajomość


Życie towarzyskie naszych dzieci w bardzo dużej części odbywa się na portalach społecznościowych. To tu nasze dzieci komunikują się ze znajomymi, zwierzają się oraz zawierają nowe znajomości.

Zadaniem rodzica jest uświadomienie dziecku, że rzeczywistość wirtualna nie zawsze wygląda tak, jak mogło by się wydawać. Znajomości internetowe mogą okazać się niebezpieczne, a internet to nie tylko nowi, fajni znajomi. Zdarza się, że na portalach społecznościowych dzieci doświadczają cyberprzemocy, poznają nieodpowiednich ludzi czy padają ofiarą molestowania seksualnego bądź wyłudzeń.