Usuwanie znamion jest procedurą prostą, do której trzeba się jedynie właściwie przygotować. Sama w sobie procedura nie jest niczym skomplikowanym i nie trwa długo czasu – wszystko zależy wyłącznie od tego, jak duża jest zmiana i jaka jest jej konkretna lokalizacja. W przypadku bardziej skomplikowanych lokalizacji, warto np. skorzystać z usług chirurga plastycznego, ale większość ze znamion jest w stanie usunąć dermatolog wyspecjalizowany w dermatochirurgii.
Które znamiona kwalifikują się do usunięcia?
Istnieje wiele podtypów znamion, które można poddać usunięciu. Na pewno podstawa dla podęjcia decyzji o usunięciu znamion będzie wykonanie badania dermatoskopowego, które jest bardzo proste i pozwala jednocześnie na skuteczne monitorowanie dynamiki zmian w obrębie skóry. Dermatoskopia ma inny wariant- konkretnie wideodermatoskopię, która daje duże możliwości obrazowania oraz zapisywania wyglądu zmian skórnych. Warto o tym pamiętać i wykonać takie badanie przed podejściem decyzji o wycięciu. Czasami bowiem źle wyglądająca zmiana skórna, niekoniecznie jest złośliwa, podczas gdy czerniak może przybrać postać niecharakterystycznej makroskopowo zmiany skórnej.
Czy należy się bać wycinania znamion?
Absolutnie nie! Usuwanie znamion to procedura absolutnie bezproblemowa, a wykonanie jej zajmuje jedynie kilka minut. Wycięcie prowadzi się poprzez cięcie soczewkowate. W ten sposób usuwa się pewien zakres niezmienionej skóry w celu uzyskania pewności, że zmiana skórna ( a więc i potencjalny nowotwór) został usunięty w całości. To wszystko powinno wystarczyć do poradzenia sobie z problemami skórnymi. Warto zdecydować się na wycinanie podejrzanych zmian skórnych.