Jak działają mikrofony kierunkowe?

Chcąc podsłuchiwać rozmowy z dużej odległości, niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednie akcesoria szpiegowskie. Mikrofony kierunkowe, które są do tego dedykowane, umożliwiają podsłuch z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. Najlepsze z mikrofonów są tak zaprojektowane, że  wzmacniają wibrację i pozwalają na zrozumienie rozmowy nagrywanej nawet ze stu lub dwustu metrów. Tak czułe mikrofony są powszechne w użyciu w biurach detektywistycznych, jednak można je nabyć także do użytku amatorskiego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a ich cena jest skorelowana między innymi z czułością. Im większy zasięg, tym większa cena mikrofonu.

Czy dźwięk z mikrofonów kierunkowych jest dobry?

Dźwięk nagrywany przez mikrofony kierunkowe jest dość czysty. Zazwyczaj są one zaprojektowane tak, by wychwytywać i niwelować wszystkie szumy, co sprawia, że nawet odgłos wiatru nie jest w stanie przeszkodzić w nagrywaniu dźwięku. Dotyczy to również odgłosów ulicy, co sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, by nagrywać dźwięk z dużej odległości, nawet gdy obok jeżdżą samochody lub są obecne standardowe dźwięki ruchu miejskiego. Dźwięk z takich mikrofonów jest na tyle wyraźny, że można wychwycić wszystkie słowa a jeśli nie ma silnego wiatru i dużych szumów w okolicy, dźwięk jest niemal idealny, nawet jeśli odległość od nagrywanych osób lub obiektu wynosi kilkadziesiąt metrów.

Akcesoria szpiegowskie – jak nagrywa się mikrofonami kierunkowymi?

Samo nagrywanie mikrofonami kierunkowymi nie jest skomplikowane. Jest to standardowy proces nagrywania tak jak przy użyciu innych mikrofonów. Kluczowe jest dobre wycelowanie mikrofonem w kierunku nagrywanych osób. Dla osoby nagrywające najważniejsze jest więc ustawienie się tak, by można było wycelować mikrofon, a pomiędzy nim, a osobami nagrywanymi nie powinny znajdować się inne obiekty lub na przykład drzewa, czy inne osoby. W przeciwnym razie mikrofon może też zbierać niepożądane dźwięki z otoczenia lub mieć zablokowany sygnał. W celu skutecznego nagrania najwięcej uwagi należy poświęcić właśnie dobremu ustawieniu się.