Jak dopasować kosmetyki do skóry dziecka?

Skóra małego człowieka jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej troski. Warto dbać o jej nawilżenie, aby nie swędziała i nie pojawiały się na niej podrażnienia. Rodzice często zastanawiają się nad wyborem najlepszych kosmetyków, które zapewnią skórze dziecka zdrowie i komfort.

Czym różnią się kosmetyki dla dzieci od tych zwykłych?

W sklepach i drogeriach bez trudu można znaleźć dużą półkę z kosmetykami dziecięcymi różnej maści. Najczęściej są to kremy i balsamy, ale również żele i płyny do kąpieli. Nie brakuje też pachnących kul, pisaków do kąpieli i wielu innych produktów, które mają zachęcić do zabawy w wodzie. Większość z takich produktów posiada oczywiście niezbędne atesty, dzięki czemu mogą być sprzedawane dla najmłodszych.

Każdy odpowiedzialny rodzic powinien jednak czytać etykiety ze składem, ponieważ ten bywa bardzo różny. W niektórych kosmetykach dziecięcych można znaleźć liczne składniki chemiczne, które nie są w pełni bezpieczne dla najmłodszych. Niestety, intensywny kolor i zapach jako pierwsze muszą budzić niepokój, ponieważ świadczą o tym, że zastosowano silne środki, a te przenikają przez skórę dziecka i mogą na nią bardzo negatywnie oddziaływać. U wielu dzieci pojawia się nawet alergia.

Kosmetyki organiczne – najbezpieczniejsze dla dzieci w każdym wieku

Pediatrzy i dermatolodzy zalecają rodzicom maluszków, aby ci wybierali emolienty oparte na naturalnych olejach roślinnych. Doskonale nawilżają one skórę i zabezpieczają jej. Są to kosmetyki organiczne, pozbawione zbędnych chemicznych dodatków. Ich krótki skład wskazuje, że nie stosowano w nich niebezpiecznych substancji. Zazwyczaj kosmetyki organiczne mają krótki termin przydatności, co wynika z braku zastosowania konserwantów.

Tego typu produkty można stosować w każdym wieku. Na pewno są najbezpieczniejsze dla małych dzieci, ale przysłużą się także zdrowiu tych starszych. W szczególności w przypadku wystąpienia alergii na inne kosmetyki, rodzice powinni zdecydować się na ich naturalne odpowiedniki.