Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

Coraz więcej osób, które cierpią z powodu wady wzroku narzeka na konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Co prawda, ich producenci oferują obecnie bardzo modne oprawki i niezwykle nowoczesne szkła o doskonałych dla oczu właściwościach, jednak kwestia wygody wygrywa. Wielu pacjentów decyduje się więc na soczewki kontaktowe, które dzisiaj można już kupić nawet w automatach. Czy jest to jednak rozwiązanie zdrowe dla ich oczu?

Niebezpieczeństwa wynikające z noszenia soczewek

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że soczewki kontaktowe dopasowuje się nieco inaczej, niż szkła okularowe. Niekiedy ich moc różni się od okularów, a konieczne jest też dopasowanie średnicy. Najlepiej, jeżeli zostaną one zlecone przez lekarza okulistę i to on poleci konkretnych producentów, którzy oferują taki rodzaj produktu w swoim asortymencie. Samodzielnie dopasowane soczewki kontaktowe mogą zaszkodzić, zamiast pomóc.

Zbyt długie stosowanie soczewek kontaktowych

Najgorszym wyjściem jest stosowanie soczewek bez przerwy. Niektórzy decydują się na produkty, których w ogóle nie trzeba zdejmować z oczu i można nosić je nawet przez miesiąc, również w nich śpiąc. Jest to jednak najgorsze rozwiązanie ze względów zdrowotnych, ponieważ oko nie ma możliwości kontaktu z powietrzem i cały czas jest pokryte warstwą tworzywa.