Czy psy również mają obowiązek posiadania dokumentów?


Szczęśliwi posiadacze psów, niekiedy zadają sobie pytanie, czy ich pupil pewien posiadać jakieś dokumenty? Czy w przypadku zagubienia zwierzęcia, nie będzie konieczne udowodnienie, że należał do nas? Jednym z najpopularniejszych dokumentów dla psów są paszporty dla zwierząt oraz rodowody. Należy jednak pamiętać, że rodowód wystawiany jest jedynie psom rasowym, czyli takim, które mają potwierdzone pochodzenie i rasę. Jeśli, więc pies nie jest rasowy pozostaje jedynie wyrobienie mu paszportu lub dokumentacji medycznej, która może być pomocna w identyfikacji właścicieli.

Paszporty dla zwierząt, a przepisy prawne

W Polsce nie istnieją przepisy regulujące sposób identyfikacji psów. Jedynym dokumentem, który może poświadczać ich pochodzenie i to kto jest ich opiekunem jest umowa kupna lub darowizny. Nie ma obowiązku wprowadzania psów do rejestru, chyba że jesteśmy posiadaczami rasy potencjalnie niebezpiecznej. Wtedy należy udać się do odpowiedniego Urzędu Miasta względem miejsca zamieszkania i dokonać zgłoszenia w rejestrze. Innym dokumentem mogącym potwierdzać pochodzenie psa jest paszport.

Więcej dowiesz się na: http://weterynariaradosc.com.pl/paszporty-i-znakowanie-zwierzat/.

Jak załatwić paszport dla zwierząt?

Paszporty dla zwierząt są wydawane przez lekarza weterynarii zgodnie z obowiązującymi przepisami. Aby otrzymać paszport wystarczy podać swoje dane osobowe, wypełnić dokument informacjami dotyczącymi stanu zdrowia psa oraz złożyć podpis na dokumencie. Taki dokument będzie niezbędny, jeśli pies będzie podróżować po krajach Unii Europejskiej. Dokument będzie pomocny, w razie ugryzienia luz zagubienia się zwierzęcia. Mimo, że nie ma jasnych przepisów prawnych dotyczących dokumentów dla zwierząt, warto pomyśleć o wyrobieniu paszportu, jeszcze przed planowaną podróżą.